Pamiršau slaptažodį

Kaip vyksta dopingo kontrolė

2019-06-05

Su dopingo kontrolės procedūromis jaunieji sportininkai supažindinami iš anksto, o įtariami sportininkai gali neišvengti naujos mėginių patikros ir po daugelio metų.

Apie tai ir dopingo kontrolės procedūrą, galimus rezultatus ir pasėkmes Lietuvos antidopingo agentūros vadovė papasakojo TV laidai „Lietuvos mokyklų žaidynės“.Antidopingo agentūros pagrindinės funkcijos kovojant už švarų sportą - dopingo kontrolė, švietimas bei prevencija. Agentūros darbas labiausiai orientuotas į aukščiausio meistriškumo sportininkus, kurie atstovauja Lietuvai tarptautiniuose čempionatuose, olimpinėse žaidynėse.

„Taip pat bandome užmegzti ryšius su sporto mokyklomis, kad jaunieji sportininkai kuo anksčiau sužinotų apie dopingo žalą, kad žinotų, kaip atliekama dopingo kontrolė. Demonstruojame, kaip tai atliekama, kad nebūtų psichologinio šoko, streso ir t.t. Stengiamės ir stengsimės nuo mažų dienų informuoti, kad sportininkai žinotų savo teises ir pareigas, ir neprisidarytų sau problemų ateityje“, - aiškino antidopingo agentūros vadovė Kristina Jagminienė.

Ji pademonstravo dopingo kontrolės priemones, kuri sudaro A ir B mėginio indeliai. Pirmiausia mėginys pilamas į B mėgintuvėlį, vėliau – į A. Tuomet mėginiai siunčiami į Varšuvos laboratoriją. Kad išvengti galimų manipuliacijų, indeliai turi specialius dangtelius – jie atidaromi tik nulaužiant ir antrą kartą nebeuždaromi.

Per 10 dienų nuo nusiuntimo dopingo agentūra Lietuvoje gauna A mėginio rezultatus. „Jei jis būna teigiamas - galima pasirinkti, ar nori atidaryti B mėginį. Bet mūsų praktikoje, kiek buvo atidaromas B mėginys, nepasitaikė, kad jis paneigtų A mėginio rezultatą“, - teigė K. Jagminienė.

Jos teigimu, buna atvejų, kad sportininkai galbūt dėl žinių neturėjimo bando vengti dopingo kontrolės, pvz. neduoti mėginio. Nedavus mėginio dopingo kontrolės pareigūnui gresia diskvalifikacija 4 metams.

„Nešvarūs“ - dopingą naudojantys - sportininkai gali įkliūti ir daug vėliau nepaisant to, kad pirmąjį kartą gavo neigiamą rezultatą dėl dopingo vartojimo.

„Jei mes kažką įtariame, turime duomenų, kad tas sportininkas galbūt vartoja tam tikras medžiagas, mes paliekame mėginius saugoti laboratorijoje 10 metų. Patobulėjus įrangai laboratorijose jie gali būti patikrinami ir randama tai, ko anksčiau laboratorijos neaptikdavo“, - atskleidė antidopingo specialistė.