Pamiršau slaptažodį

Įtraukė greito leidimosi adrenalinas

2018-12-14

Lietuvos kalnų dviračių greitojo leidimosi čempionas Rokas Sviderskis ekstremalioje sporto šakoje atrado daugiau adrenalino. 16-metis moksleivis jau taikosi į profesionalesnį varžybų lygį.

Kalnų dviračių sporte kone populiariausia yra kroso disciplina, kuri yra įtraukta ir į olimpinių žaidynių programą. Tačiau yra ir kitų disciplinų, o viena ekstremaliausių ir pavojingiausių - greitojo leidimosi (downhill arba DH). Šių varžybų čempionatus jau trečius metus organizuoja ir Lietuvos dviračių sporto federacija.

Šalies DH čempionas iš Kauno R. Sviderskis siekia laimėjimų tarptautinėje arenoje ir šiemet ne kartą kopė ant podiumų jaunimo varžybose.

Tiesa, dalyvauti greitojo leidimosi varžybose jis pradėjo tik praėjusiais metais. Vaikinas pirmuoju sportu pasirinko futbolą, penktoje klasėje taip pat pradėjo lankyti lengvąją atletiką. „Nesutapo laikai, o labiau patiko atletika, todėl pasirinkau ją“, - sako Rokas.

DH sportu jis susidomėjo prieš ketverius metus, kai pažiūrėti į varžybas nuvežė automobilių sporto entuziastas Dainius Sviderskis. Ekstremalesni pojūčiai patraukė vaikiną. „Jaučiu tą potraukį adrenalinui. Su tėčiu ralyje važiavau šturmano kėdėje, senelis irgi važiuodavo ralyje, - atskleidė R. Sviderskis. - Tik ralyje drąsiau važiuoti, nes ten daugiau apsaugos lankų. DH dviračiuose yra medis, akmuo, aštrūs kelmai. Čia gauni daugiau adrenalino.“

Pasak Roko, DH disciplinoje, kad gauni trasą, kurioje turi greičiau nusileisti nuo taško A iki taško B, ir dažniausiai tam būna vienintelis važiavimas. Sportininkai trasoje turi galimybę pasitreniruoti, įsiminti trasą.

„Varžybose važiuoji pagal atmintį, nes būna dideli greičiai. Turi tris dienas treniruočių. Vieną pilną, kitą dieną apie 4 valandas, tada – atranka, o kitą dieną – vėl 4 valandos. Ir laukia vienintelis važiavimas – viskas arba nieko“, - teigia greitojo leidimosi entuziastas.

Pagrindiniai varžybų elementai – šuoliai, akmenys, šaknys, posūkiai, važiavimas ant šlaito. „Man patinka techniškos dalys, šaknys, akmenys. Šuoliai ne stiprioji pusė. Jų truputį bijau, - sako Rokas - Per treniruotes dažniausiai būna kad visada ta baimė šalia, bet kuo daugiau važiavimų darai tuo po truputį baimė dingsta. Varžybose stengiesi pamiršti ir susikoncentruoji ties trasa - laikas tu ir dviratis.“

DH dviratis atrodo masyvus, turi du amortizatorius – vieną priekyje, kitą gale, o dviratininkams reikia nemažai apsaugų, nes traumų grėsmė nemaža. „Mano dviratis turi sugerti labai stiprius smūgius. Jis sveria kažkur 17,5 kg. Su plentiniu dviračiu būtų sunku išsilaikyti, padangos per siauros, - ypatumus aiškina dviratininkas - Stengiesi naudoti kiek gali maksimaliai apsaugų. Kelių, alkūnių, nugaros, krūtinės pečių, galima ir kaklo. Privaloma dėtis pirštines, akinius ir, žinoma, šalmą.“

R. Sviderskis ne tik važinėja, bet ir neapleidžia lengvosios atletikos. Žiemos metu vaikinas daugiau užsiima bėgimu, dalyvauja lengvosios atletikos 1,5 km ir 800 metrų bėgimo varžybose. Jo treneris - maratoninkas Remigijus Kančys.

„Bėgime raumenų grupė dirba kiek skirtingai, bet stengiamės su treneriu derintis. Žiemą daugiau treniruojuosi bėgti. Vasarą labiau dirbame ties raumenimis. DH Dviračiuose labiau reikalinga sprogstama jėga, minti daug nereikia, labiau reikia raumenų ištvermės“, - aiškina vaikinas.

Sėkmingi pasirodymai tarptautinėse DH varžybose R. Sviderskį įkvėpė siekti aukštesnių tikslų: „Yra planas gauti licenciją, kur suteikia pasaulio čempionatą ir šokti į profesionalų lygį. Kitais metais važiuosiu Europos taurėje. Kiek finansai leis, bent pora kartų sieksiu dalyvauti ir pasaulio čempionato varžybose.“

Norintiems išbandyti greitojo leidimosi sportą R. Sviderskis pataria pradėti paprastesnių dviračių, be galinio amortizatoriaus: „Kai su juo važiuoji, tau suteikia daugiau įgūdžių, Perėjus ant tokio kaip mano - su galiniu amortizatoriumi - tie įgūdžiai persiduoda ir greičiau tobulėji.“

Į mokyklą einantis vaikinas sako, kad be sporto neįsivaizduoja gyvenimo, bet linki neapleisti pamokų, ugdyti mąstymą ir siekti užsibrėžto tikslo.

Pokalbį su R. Sviderskiu žiūrėkite "Lietuvos mokyklų žaidynių" laidoje šeštadienį 11 val. per TV6.